EURO 6 czy wystarczy?

Norma emisji Euro6 obchodzi swoje 6 urodziny. Od 6 lat ciężarówki produkowane są zgodnie z normą emisji spalin Euro6. Z okazji 6 urodzin szykują się zmiany, a dokładniej nowe ograniczenia ekologiczne. Pierwsi wprowadzają je Włosi, a chodzi dokładniej o Tyrol i cieśninę Brennero.

Do tej pory posiadanie ciężarówki/ciągnika z normą spalin EURO 6 zapewniało wjazd do każdych EcoZones. To jednak się zmienia. Włosi planują rozdzielić klasy Euro6 i wprowadzić rozgranczenie. Auta z normą Euro6c lub Euro6d będą mogły przejeżdżać swobodnie przez cieśninę Brenner. Auta z normą Euro6 wcześniejszą niż Euro6c i Euro6d, a więc auta zarejestrowane przed sierpniem 2018 zostaną potraktowane na równi z starszymi modelami Euro5, Euro4 itd.

Zmiany, zmiany – ale czy to faktycznie jedynie ekologia a nie chwyt marketingowy mający poprawić sprzedaż i jej statystyki? Przecież wszelkie prace związane z produkcją coraz to nowszych samochodów również maja nie mały wpływ na środowisko- tak samo „utylizacja” starych samochodów. Nie zapominajmy, że one nie znikają. Czy nie większe niż realne korzyści z korzystania z pojazdów z silnikami spełniających najnowsze normy? Oceńcie sami.

Przypominamy tym samym o naklejkach do stref ekologicznych obowiązujących w Niemczech i Austrii- Warto je mieć- bo pokazanie samego certyfikatu emisji spalin z klasą Euro nie jest wystarczające i nie chroni przed mandatem w przypadku poruszania się pojazdem po strefach ekologicznych bez odpowiednich oznaczeń!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *